Dažniausiai užduodami klausimai

Ne, donuojant kraują biobankui nėra taikomi tokie apribojimai. Todėl savo biologinius mėginius galite duoti nekeičiant Jums įprasto mitybos režimo.
Taip, vandens, kavos, arbatos ar kitų gaiviųjų gėrimų vartojimas prieš duodant kraujo mėginį ar kitus biologinius mėginius yra galimas.
Taip, prieš kraujo davimą rekomenduojama vengti riebaus maisto, nes didelis riebalų santykis kraujyje gali neigiamai paveikti su krauju vykdomus spektrofotometrijos, elektrolitų analizės ir kraujo sandaros tyrimus.
Taip, gali. Alkoholis gali iškreipti kraujo cheminę sudėtį (pvz. Padidinti kepenų fermentų kiekį, keisti gliukozės ir lipidų koncentracijas), gali slopinti imuninės sitemos veiklą ir taip paveikti kraujo ląstelių skaičių, gali paveikti metabolitų profilį, todėl įvairiausių tyrimų rezultatai gali būti nepatikimo, jei mėginys surinktas po alkoholio vartojimo. Taip pat, alkoholio vartojimas turi įtakos ir mėginio kokybei, nes jis sukelia dehidrataciją, tad kraujas gali tapti klampesnis, o tai gali apsunkinti kraujo paėmimą ir mėginių stabilumą ilgalaikiam saugojimui.
Rekomenduojama nevartoti alkoholio 24 val prieš duodant kraują.
Taip, galima, jei jaučiatės gerai ir įprastų kraujo tyrimų, kurių metu imamas kraujas iš venos, atlikimas nesukelia negalavimų. Jei vartojate antikoguliantus (kraują skystinančius) vaistus, prieš tampant biobanko dalyviu rekomenduojama pasikonsultuoti su jus gydančiu gydytoju.
Rekomenduojama tokiu atveju duoti kraują pasveikus.
Taip, išskyrus padidėjusias kraujavimo rizikas (koagulopatija, trombocitopatija).
Bendruoju atveju hemoglobino koncentracija kraujyje turėtų būti ≥125 g/l. Tačiau jei jaučiatės gerai ir įprastų kraujo tyrimų, kurių metu imamas kraujas iš venos, atlikimas nesukelia negalavimų, kraujo duoti galite.
Apie 5–15 minučių. Gali būti lengvas skausmas punkcijos metu, punkcijos vietoje po procedūros gali atsirasti mėlynė, kuri paprastai pranyksta kelių dienų bėgyje.
Biobanko mėginiams kraujo bus paimta iki 50 mL.
Ne, jokie papildomi tyrimai nėra privalomi.
Dažniausiai kraujo paėmimas nesukelia jokių nepageidaujamų pojūčių ir galima tęsti įprastinę veiklą iškart po procedūros. Jei kraujo paėmimo metu jaustumėte silpnumą, informuokite apie tai Biobanko darbuotoją ir neskubėkite stotis. Tokiu atveju Biobanko darbuotojas rekomenduos pasėdėti, paprastai silpnumas greitai praeina. Jei ketiname greitu laiku turėti panašią kraujo paėmimo procedūrą, svarbu atsiminti, kad rekomenduojama 24 valandų pertrauka.
Taip. Susipažinus su dalyvavimo Biobanke tikslu ir tvarka, tam, kad Biobankas galėtų kaupti ir tvarkyti Jūsų biologinius mėginius bei sveikatos ar su jos veiksnių informaciją, reikia pasirašyti informuoto dalyvio (arba atstovo) sutikimo formą. Taip pat būsite paprašytas užpildyti klausimyną (gali užtrukti apie 25–30 minučių), informuoto paciento sutikimą atlikti intervencinę procedūrą (kraujo paėmimą). Atvykus į Biobanką ar su Biobanku bendradarbiaujančią gydymo įstaigą, būtina su savimi turėti asmens dokumentą su nuotrauka.
Po kraujo davimo yra nerekomenduotina, bet nedraudžiama sportuoti. Svarbu, kad atsakingai įsivertintumėte savo savijautą.
Biobanko mėginių tyrimai yra atliekami mokslo, o ne diagnostikos tikslais. Tačiau, jeigu tyrimų metu bus nustatyta svarbi sveikatos informacija, įstatymų numatyta tvarka Biobankas infomuos apie tai Jūsų šeimos gydytoją arba susisieks su Jumis. Dalyvaudamas Biobanke taip pat turite teisę pateikus prašymą sužinoti, kokią tyrimų bei kitų sveikatos duomenų informacija yra apie Jus sukaupta bei kokiuose tyrimuose panaudota.
Tik labai retai dėl jaudulio, adatos dūrio baimės, nepailsėjus ar nepavalgius, prieš procedūrą, kraujo davimo metu ar po procedūros gali svaigti galva, išpilti prakaitas ar pasidaryti silpna. Jei pasijutote blogai, praneškite apie tai kraują paėmusiai slaugytojai – ji pasirengusi padėti. Paprastai visi nemalonūs pojūčiai greitai praeina be jokių ilgalaikių pasekmių.
Visi apie Jus kaupiami asmens duomenys, pagal kuriuos įmanoma identifikuoti žmogų (asmens kodas, vardas ir pavardė, gimimo data ir t.t.) yra nuasmeninti ir saugojami jau šifruoti saugioje vidinėje VU duomenų bazėje. Duomenų susiejimui su sveikatos sistemoje ar kitur esančiais Jūsų sveikatos ar jos veiksnių duomenimis, bus naudojamas Valstybės Duomenų agentūros sugeneruotas unikalus biobanko dalyvio kodas, užtikrinantis aukščiausią techniškai įmanomą duomenų saugos lygį. Svarbu pažymėti, kad po Biobanko dalyvio registracijos Biobanko informacinėje sistemoje ir unikalaus dalyvio kodo suteikimo nei Biobanko darbuotojai, nei tyrėjai neturės galimybės matyti nenuasmenintų Dalyvių duomenų. Konkretaus asmens identifikavimo galimybė palikta tik įstatymuose numatytiems atvejams, bet net ir tais atvejais įdiegtos technologinės ir procesų tvarkos saugos priemonės, užtikrinančios pilną visų ir bet kokių veiksmų su duomenimis atsekamumą bei tuos veiksmus atlikusio Biobanko darbuotojo identifikavimą.
Sąrašas biomedicininių tyrimų, kuriuose naudojami ar buvonaudoti biobanke tvarkomi žmogaus biologiniai ėminiai ir sveikatos informacija, bus skelbiami mūsų internetiniame puslapyje.
Sutikimą galėsite atšaukti bet kuriuo metu gyvai, registruotu paštu arba elektroniniu paštu pateikę pasirašytą Biobanko puslapyje esančią atsisakymo formą ar laisvos formos prašymą , kartu su asmens dokumento kopija. Dokumentus pateikiant registruotu laišku arba elektroniniu paštu, būtinas kvalifikuotas elektroninis parašas su metaduomenimis. Biobanke saugoma sveikatos informacija sunaikinama per 5 d. d., o paimti ėminiai - per 6 mėnesius nuo tokios formos pateikimo biobankui.
Tikrai ne.
Kaip minėta, Biobanke atliekami moksliniai, o ne diagnostiniai tyrimai. Tačiau yra tikimybė, kad Biobanko tyrėjams ar kitiems mokslininkams, turintiems teisę naudoti Biobanko mėginius moksliniams tyrimas, atliekant tyrimus bus nustatyta reikšminga genetinė, medžiagų apykaitos ar kitokia informaciją, kuri gali reikšti retą ar reikšmingą kritinės ligos tikimybę. Tokiais atvejais Biobankas įstatymų nustatyta tvarka informuos apie tai Jūsų šeimos gydytoją, kad kvalifikuoti sveikatos priežiūros specialistai galėtų įvertinti gautą informaciją bei diagnozuoti ligą arba rekomenduoti prevencines ir stebėsenos priemones, jei liga dar nėra pasireiškusi.